With spring sports season in full swing the Regional assignments have been set for multiple sports by KSHSAA. KSHSAA has set the Regionals for softball, baseball, tennis, golf and track and field Regionals are still to be determined.
Below are the Regionals in each sport involving area teams and links to all the Regionals announced by KSHSAA.
Track & Field: (all the Regionals click here)
Class 4A
Abilene HS; Will Burton, Manager (Field Events 3:00pm, Prelims 4:15pm, Finals 5:30pm)
Abilene, Buhler, Clay Center, Colnby, Concordia, Goodland, Holton, Royal Valley, Larned, Smoky Valley, McPherson, Nickerson, Russell, Scott Community, Wamego
Basehor-Linwood HS; Joe Keeler, Manager (Field Events 3:00pm, Prelims 4:00pm, Finals 6:00pm)
Atchison, Baldwin, Basehor-Linwood, Bonner Springs, DeSoto, Eudora, Bishop Ward, KC Piper, Sumner Academy, Jeff West, Perry-Lecompton, Santa Fe Trail, Bishop Miege, Spring Hill, Tonganoxie, Hayden
Class 3A
Phillipsburg HS; Rob Robison, Manager (Field Events 3:00pm, Prelims 4:30pm, Finals 6:00pm)
Beloit, Ellsworth, SE of Saline, Halstead, Hays-TMP, Hesston, Trinity Catholic, Lyons, Marion, Marysville, Minneapolis, Norton Community, Phillipsburg, Riley County, Salina-Sacred Heart
Sabetha HS; Scott Burger, Manager (Field Events 3:00pm, Prelims 5:00pm, Finals 6:00pm)
Maur Hill-Mount Academy, Council Grove, Pleasant Ridge, ACCHS, Hiawatha, Horton, Osage City, Oskaloosa, Rossville, Sabetha, Nemaha Valley, Silver Lake, Rock Creek, St. Mary's, Wabaunsee, Riverside
Class 2A
Herington HS; Dirk Canon/Phil Berndt (Field Events 3:00pm, Prelims 5:00pm, Finals 6:00pm)
Republic County, Burlingame, Mission Valley, Herington, Jackson Heights, Immaculata, McLouth, Heritage Christian, Onaga, Maranathan Academy Solomon, Troy, Valley Falls, Wakefield, Washington County, Jefferson County North
Class 1A
Blue Rapids-Valley Heights HS; Tony Trimble, Manager (Field Events - 3:00pm, Prelims 5:00pm, Finals 20 min. after the prelims)
Axtell, Baileyville-B&B, St. John's, Valley Heights, Centralia, Clifton-Clyde, Downs-Lakeside, Frankfort, Glasco, Hanover, Doniphan West, St. Xavier, Lincoln, Linn, Rock Hills, Miltonvale, Osborne, Blue Valley-Randolph, Pike Valley, Lucas Unified, Tescott, Tipton Catholic, Wetmore, White City
Softball: (all Regionals click here)
Class 4A-Division I
Basehor-Linwood, Joe Keeler, Manager, (May 19) @ Field of Dreams, 14333 Fairmount Rd, Basehor
Atchison, Basehor-Linwood, Kansas City-Piper, Tonganoxie
Class 4A-Division II
Hoyt-Royal Valley, Jeff Gustin, Manager, (May 19) @ Hoyt Diamond, 800 N Highland, Hoyt
Holton, Royal Valley, Jefferson West, Perry-Lecompton
Seneca-Nemaha Valley, Warren Seitz, Manager, (May 20) @ Pierson Field, 10th & Walnut, Seneca
Chapman, Concordia, Smoky Valley, Nemaha Valley/Baileyville-B&B (Nemaha Central)
Class 3A
Marysville, Bert Lord, Manager, (May 19 & 20) @ Lakeview Field, North 20th, Marysville
Maur Hill Mount Academy, Pleasant Ridge, ACCHS, Hiawatha, Marysville, Oskaloosa, Riverside
Class 2-1A
Leavenworth-Immaculata, Sean Sachen, Manager, (May 19 & 21) @ Sportsfield, 20th & Ottawa, Leavenworth Doniphan West, Immaculata, McLouth, Troy, Valley Falls
Baseball: (all Regionals click here)
Class 4A-Division I
Tonganoxie, Brandon Parker, Manager, (May 19) @ Lwth County Fairgrounds, 405 W 4th St., Tonganoxie Atchison, Basehor-Linwood, Kansas City-Piper, Tonganoxie
Class 4A-Division II
Concordia, Brandon Rice, Manager, (May 19) @ Concordia Sports Complex, 1500 E 7th, Concordia
Chapman, Concordia, Smoky Valley, Nemaha Valley/Baileyville-B&B (Nemaha Central)
Meriden-Jefferson West, Brandan Giltner, Manager, (May 20) @ Jefferson West Field, 500 Sunflower, Ozawkie Holton, Royal Valley, Jefferson West, Perry-Lecompton
Class 3A
Alma-Wabaunsee, Jeron Weisshaar, Manager, (May 19 & 21) @ McKnight Park, S. Hwy 99, Alma
Marysville, Riley County, Rossville, Rock Creek, St. Marys, Wabaunsee
Silver Lake, Warren Bledsoe, Manager, (May 19 & 21) @ Silver Lake HS, 200 E. Lake St., Silver Lake
Maur Hill-Mount Academy, -Pleasant Ridge, ACCHS, Oskaloosa, Silver Lake, Riverside
Class 2-1A
Leavenworth-Immaculatta, Sean Sachen, Manager, (May 19 & 21) @ Sportsfield, 20th & Ottawa, Leavenworth Doniphan West, Immaculata, McLouth, Troy, Valley Falls
Boy's Golf: (all Regional click here)
Class 4A
Tonganoxie (Sunflower Hills Golf Course, 12200 Riverview Ave., Bonner Springs) Jared Jackson, Manager
Atchison, Basehor-Linwood, Bonner Springs, DeSoto, Bishop Ward, KC Piper, Perry-Lecompton, Bishop Miege, Spring Hill, Tonganoxie
Wamego (Wamego Country Club, 1900 Country Club Dr.) Michael Peterman, Manager
Abilene, Buhler, Chapman, Clay Center, Holton, Royal Vallye, McPherson, Jefferson West, Hayden, Wamego
Class 3A
Sabetha (Sabetha Golf Club, 2551 X Rd.) Scott Burger, Manager
Maur Hill-Mount Academy, ACCHS, Hiawatha, Horton, Marysville, KC Christian, Sabetha, Nemaha Valley
Class 2A
Belleville-Republic County (Belleville Country Club, 2208 Country Club Dr.) Brad Couture, Manager
Republic County, Bennington, Ell-Saline, Herington, Hillsboro, Inman, Onaga, Burns, Wakefield, Washington County, Remington
Pleasanton (Linn Valley Deer Trace, 22412 E 2400 Rd., Linn Valley) Travis Lower & Ray Streeter, Managers Burlingame, Immaculata, Lyndon, Heritage Christian Academy, Olpe, Oswego, St. Mary's Colgan, Pleasanton, Sedan, Maranatha Academy, Uniontown
Class 1A
Lost Springs-Centre (Herington Country Club, 2426 400 Ave., Herington) Gregg Wyatt, Manager
Baileyville-B&B, Valley Heights, Centralia, Frankfort, Hartford, Linn, Lost Springs-Centre, St. John's Military
Boy's Tennis: (all Regionals click here)
Class 4A
DeSoto (High School Courts, 35000 W 91st St) John Sedler, Manager
Atchison, Baldwin, Bonner Springs, DeSoto, Sumner Academy Paola, Bishop Miege, Spring Hill, Hayden
Class 3-2-1A
Leavenworth-Immaculata (David Brewer Park, 18th & Ottawa St.) Manual Hernandez, Manager
Hiawatha, Bishop Seabury, Immaculata, Marysville, Neodesha, KC Christian, Maranatha Academy
|