Winter sports season is upon us and that means plenty of action on the hardwood and the mat with basketball and wrestling. Kanzaland area enjoyed great years last season with all the area teams in basketball and individual wrestlers, too. In basketball nine Kanzaland area teams made the state tournament with two capturing state titles. In wrestling the Kanzaland area saw one wrestler capture a state title in Doniphan West's, Austin Veach, while 50 total area wrestlers competed in state last year.
Below are the list of the Sub-States for basketball and wrestling for the Kanzaland area.
Basketball Sub-States (full list click here):
Class 4A:
Tonganoxie –
Atchison, Basehor-Basehor-Linwood, Bonner Springs, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Perry-Perry-Lecompton, Tonganoxie
Topeka-Hayden,
Carbondale-Santa Fe Trail, Holton, Hoyt-Royal Valley, Meriden-Jefferson West, St. George-Rock Creek, Topeka-Hayden, Topeka-Highland Park, Wamego
Class 3A:
Hiawatha –
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Sabetha, Seneca-Nemaha Valley, Wathena-Riverside
Riley County –
Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Marysville, Osage City, Riley-Riley County, Rossville, St. Marys, Silver Lake
Class 2A:
Alma-Wabaunsee –
Allen-Northern Heights, Burlingame, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon, Melvern-Marais des Cygnes Valley, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Academy, Wabaunsee
Belleville-Republic County –
Belleville-Republic County, Bennington, Brookville-Ell Saline, Lincoln, Salina-St. John’s Military*, Solomon, Wakefield, Washington-Washington County
Oskaloosa –
Highland-Doniphan West, Holton-Jackson Heights, Leavenworth-Immaculata, McLouth, Onaga, Oskaloosa, Troy, Valley Falls, Winchester-Jefferson County North
Class 1A-Division I:
Centralia –
Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Clyde-Clifton-Clyde, Hanover, Linn, Randolph-Blue Valley
Class 1A-Division II:
Baileyville B & B –
Axtell, Baileyville B & B, Frankfort, Olathe-Kansas School For The Deaf, Wetmore
Wrestling Sub-States (full list click here):
Class 4A:
Abilene High School –
Abilene, Chapman, Clay Center Community, Colby, Concordia, Goodland, Holton, Hoyt-Royal Valley, Larned, Lindsborg-Smoky Valley, McPherson, St. George-Rock Creek, Topeka-Hayden, Topeka-Highland Park, Wamego
Tonganoxie High School –
Atchison, Baldwin, Basehor-Linwood, Bonner Springs, Carbondale-Santa Fe Trail, De Soto, Eudora, Kansas City-Bishop Ward, Kansas City-Piper, Kansas City-Sumner Academy, Meriden-Jefferson West, Ottawa, Perry-Lecompton, Spring Hill, Tonganoxie
Class 3-2-1A:
Onaga High School – Fred Marten, Regional Manager
Atchison-Maur Hill Mount Academy, Belleville-Republic County, Beloit, Centralia, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison Co. Comm., Eskridge-Mission Valley, Hiawatha, Highland-Doniphan West, Horton, Leavenworth-Immaculata, Mankato-Rock Hills, Marysville, McLouth, Onaga, Oskaloosa, Riley County, Rossville, Sabetha, Scandia-Pike Valley, Silver Lake, St. Marys, Wabaunsee, Wathena-Riverside
|