Sunday, 28 November 2021
Login |  Register 
Local Sports News
Sub-State Volleyball Brackets for Saturday
By Brandon Tadtman

Sub-State Volleyball brackets are released as competition will take place all day on Saturday. Below are links to each bracket and matches for teams in the Twin Valley League, Big 7, Northeast Kansas League as well as Atchison. 

CLASS 4A 

(3) Fort Scott (26-8) vs. (14) Holton (10-22) - 2:00 PM @ Fort Scott 

(4) Atchison (21-9) vs. (13) Bishop Miege (12-23) - 2:00 PM @ Atchison 

CLASS 3A - West Franklin 

(4) Perry Lecompton (22-11) vs. (5) Wellsville (17-15) - Will play 20 minutes after the first match concludes beginning at 2:00 PM. 

CLASS 3A - Sabetha 

(1) Hiawatha (36-3) vs. (8) Jefferson West (3-29) - 2:00 PM on East Court 

(4) Marysville (27-12) vs. (5) Pleasant Ridge (20-10) - Will play 20 minutes after HHS/JW on East Court. 

(2) Nemaha Central (33-6) vs. (7) Sabetha (17-19) - 2:00 PM on West Court 

(3) Rossville (29-8) vs. (6) Royal Valley (22-13) - Will play 20 minutes after RHS/RV on West Court. 

CLASS 2A - Alma-Wabaunsee

(3) Valley Heights (26-9) vs. (6) Sacred Heart (9-22) - Will play 20 minutes after Wabaunsee/St. Marys on South Court. 

CLASS 2A - Oskaloosa 

(1) Jefferson County North - BYE - Will play winner of Riverside/Horton 20 minutes after their match concludes beginning at 1:00 PM on the East Court. 

(4) Maur Hill-Mount Academy (13-16) vs. (5) ACCHS (12-19) - Will play 20 minutes JCN on the East Court. 

(2) McLouth (24-7) vs. (7) Oskaloosa (3-26) - 2:00 PM on West Court

(3) Jackson Heights (25-9) vs. (6) Valley Falls (10-25) - Will play 20 minutes after McLouth/Oskaloosa on West Court. 

Play-In Game: (8) Riverside (3-31) vs. (9) Horton (2-29) - 1:00 PM on West Court 

CLASS 1A-D1 - Frankfort 

(1) Centralia (32-5) - BYE - Will play winner of Frankfort/Cair Paravel in Semi-Finals match. 

(4) Frankfort (12-22) vs. (5) Cair Paravel (11-21) - 1:00 PM 

(2) Doniphan West (23-11) vs. (7) Troy (4-29) - Will play 20 minutes after the Frankfort/Cair Paravel match. 

(3) Blue Valley (12-21) vs. (6) Onaga (9-23) - Will play 20 minutes after DW/Troy match. 

CLASS 1A-D1 - Osborne

(4) Washington County (16-17) vs. (5) Clifton Clyde (14-20) - 1:00 PM 

CLASS 1A-D2 - Linn 

(1) Hanover (32-5) - BYE - Will play winner of Wetmore/Pike Valley in Semi-Finals match. 

(4) Wetmore (15-20) vs. (5) Pike Valley (6-24) - 1:00 PM 

(3) Linn (24-12) vs. (6) Axtell (4-30) - Will play 20 minutes after St. John's Tipton/Southern Cloud match. 

 


©2021 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group