Tuesday, 28 November 2023
Login |  Register 
Local Sports News
TVL All-League Basketball Teams Announced for 2022-2023
By Brandon Tadtman
Copyright: MSC Sports
03/17/2023

The Twin Valley Leauge has released their All-League basketball selections for the 2022-2023 season. It was a very successful run in the postseason as well for multiple TVL schools. 

The Hanover girls and Clifton Clyde boys claimed league titles this season. The Doniphan West girls won the 1A-I State Tournament for the first time in school history. 

The Hanover girls claimed the State Championship in Class 1A-II. 

The Frankfort girls finished third at the state tournament while the Axtell boys finished fourth place in 1A-II. The Clifton Clyde and Centralia boys also made appearances in State Tournaments this season. 

Girls First Team 

  • PG Oen Deters (Sophomore - Centralia) 
  • F Shea Wurtz (Junior - Clifton Clyde) 
  • PG Sevy Wurtz (Freshman - Clifton Clyde) 
  • F Avery Weathersbee (Senior - Doniphan West) 
  • F Kyra Johnson (Senior - Doniphan West) 
  • G Hattie Gros (Junior - Frankfort) 
  • F Ceegan Atkins (Senior - Hanover) 
  • G Anna Jueneman (Sophomore - Hanover) 
  • G Sophia Bott (Senior - Linn) 
  • G Harper Whetstine (Freshman - Troy) 

Girls Second Team 

  • G Lena Haverkamp (Senior - Centralia) 
  • G Lillian Steinbrock (Sophomore - Clifton Clyde) 
  • G Brennah Edie (Sophomore - Doniphan West) 
  • F Sydney Wapp (Junior - Frankfort) 
  • G Emma Hardwick (Junior - Frankfort) 
  • F Massey Holle (Senior - Hanover) 
  • F Marcela Huerta (Sophomore - Linn) 
  • F Claire Beikmann (Senior - Linn) 
  • PG Maggie Toerber (Junior - Valley Heights) 
  • G Ava Smith (Freshman - Valley Heights) 
  • G Jesse Hoover (Sophomore - Washington County) 

Boys First Team 

  • Isaac Detweiler (Senior - Axtell) 
  • Jaylyn Pleasant (Senior - Blue Valley) 
  • Trent Long (Junior - Clifton Clyde) 
  • Brandon Schmelzle (Sophomore - Axtell) 
  • Reagan Hartman (Senior - Troy) 
  • Josh Zarybnicky (Senior - Hanover) 
  • Trenton Talley (Senior - Centralia) 
  • Coy Steinbrock (Junior - Clifton Clyde) 
  • Jack Skocny (Sophomore - Clifton Clyde) 
  • Seth LeClair (Senior - Clifton Clyde) 

Boys Second Team 

  • Zac Fisher (Senior - Onaga) 
  • Chase Bruna (Senior - Hanover) 
  • Ryan Stevens (Senior - Blue Valley) 
  • Eli Broxterman (Sophomore - Axtell) 
  • Drayden Reed (Junior - Clifton Clyde) 
  • Gavin Turk (Junior - Linn) 
  • Kyler Wommack (Senior - Wetmore) 
  • Reese Tanking (Junior - Centralia) 
  • Boden Benitz (Senior - Troy) 
  • Royce Ekstrum (Sophomore - Valley Heights) 

 


©2023 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group