Friday, 21 June 2024
Login |  Register 
Local Sports News
Axtell Boys and Washington County Girls Claim 1A Regional Track and Field Titles
By Brandon Tadtman
Copyright: MSC Sports
05/21/2023

The Axtell boys and Washington County girls claimed Regional Track and Field Championships on Friday afternoon at Rock Hills

Here is a list of our area athletes who qualified out of this Regional for the State Meet in Wichita on Friday and Saturday. 

GIRLS 

100 Meter Dash 

1. Wurtz, Sevy 9 Clifton Clyde
2. Jueneman, Anna 10 Hanover
3. Zoeller, Landry 12 Blue Valley 
4. Horner, Allie 11 Doniphan West

200 Meter Dash 

1. Jueneman, Anna 10 Hanover
3. Tholstrup, Kiersten 11 Washington County
4. Gros, Hattie 11 Frankfort

400 Meter Dash 

1. Jueneman, Anna 10 Hanover 
2. Tholstrup, Kiersten 11 Washington County
3. Whetstine, Harper 9 Troy
4. Kramer, Tatum 10 Centralia

800 Meter Run 

3. Baker, McKenzie 10 Washington County 
4. Beikmann, Claire 12 Linn 

1600 Meter Run 

2. Beikmann, Claire 12 Linn
3. Grable, Gracie 10 Troy 

100 Meter Hurdles  

1. Goeckel, Addy 10 Washington County
2. Cole, Claire 12 Doniphan West
3. Smith, Kylie 10 Axtell 
4. Dalinghaus, Alexis 11 Frankfort 

300 Meter Hurdles 

1. Goeckel, Addy 10 Washington County
2. Cole, Claire 12 Doniphan West
3. Hardwick, Emma 11 Frankfort 
4. Ebert, Breleigh 10 Frankfort

4x100 Meter Relay 

1. Frankfort 
2. Washington County 
3. Clifton Clyde 
4. Blue Valley 

4x400 Meter Relay 

1. Washington County 
2. Frankfort 
3. Clifton Clyde 

4x800 Meter Relay 

2. Frankfort 
3. Clifton Clyde 
4. Centralia 

High Jump 

1. Becker, Raegan 12 Centralia
2. Thalmann, Ella 12 Linn 
4. Cole, Claire 12 Doniphan West

Pole Vault 

1. Richard, Lillee 11 Washington County
2. Sikes, Whitley 11 Clifton Clyde
3. Weiser, Lillie 9 Onaga 
4. Fahey, Jordi 9 Clifton Clyde

Long Jump 

1. Wurtz, Sevy 9 Clifton Clyde 
2. Becker, Raegan 12 Centralia
3. Zoeller, Landry 12 Bue Valley 
4. Holle, Massey 12 Hanover 

Triple Jump 

1. Wurtz, Sevy 9 Clifton Clyde  
2. Weiser, Lillie 9 Onaga
3. Cole, Claire 12 Doniphan West
4. Smith, Kylie 10 Axtell

Shot Put 

1. Sinn, Aliyah 12 Hanover 
4. Fordham, Emmarsyn 9 Onaga 

Discus 

2. Kolle, Corissa 11 Linn 

Javelin 

1. Hoover, Jesse 10 Washington County 
3. Weber, Emerson 10 Troy

BOYS

100 Meter Dash 

1. Schmelzle, Brandon 10 Axtell 
2. Windmeyer, Kelby 10 Doniphan West
3. Loiseau, Lane 10 Frankfort 
4. Garrison, Colby 12 Clifton Clyde 

200 Meter Dash 

1. Schmelzle, Brandon 10 Axtell
3. Loiseau, Lane 10 Frankfort 
4. Hyde, Fred 12 Frankfort 

400 Meter Dash 

1. Windmeyer, Kelby 10 Doniphan West
3. Buessing, Rilyn 10 Axtell 

800 Meter Run 

1. Buessing, Grady 11 Axtell 
4. Heinen, Daltyn 10 Axtell 

1600 Meter Run 

1. Buessing, Grady 11 Axtell 
4. Shaughnessy, Gavin 10 Axtell 

3200 Meter Run 

4. Fulkerson, Kristopher 9 Wetmore 

110 Meter Hurdles 

3. Schmitz, Landon 9 Axtell

300 Meter Hurdles 

1. Schmitz, Landon 9 Axtell 

4x100 Meter Relay 

1 Frankfort 
2. Axtell 
3. Clifton Clyde 

4x400 Meter Relay 

1. Axtell 

4x800 Meter Relay 

1. Axtell 
4. Blue Valley 

High Jump 

4. Skocny, Jack 10 Clifton Clyde 

Pole Vault 

1. Fahey, Payton 11 Clifton Clyde 
3. Smith, Ty 10 Frankfort 

Long Jump 

1. Schmelzle, Brandon 10 Axtell
3. Tanking, Reese 11 Centralia 

Triple Jump 

1. Schmelzle, Brandon 10 
4. Ohlde, Conner 10 Linn 

Shot Put 

1. Reinecke, Brock 12 Centralia 
2. Deters, Sawyer 11 Axtell 

Discus 

1. Deters, Sawyer 11 Axtell
2. Reinecke, Brock 12 Centralia
4. Schanks, Logan 12 Randolph-Blu 

Javelin 

1. Leduc, Payton 12 Washington County


©2024 MSC Sports
Hiawatha, KS 66434
EEO Public Report


Powered by Radio Media Group