The regular season is officially in the books and postseason volleyball starts up this weekend with Sub-state and teams vying for spots at the State tournaments.
2014 Volleyball Sub-States (Involving area teams) -- October 25th:
(Full Volleyball Sub-States - click here)
Class 4A
CHAPMAN – Clint Merritt, Manager (1 Court) (Bracket)
Chapman, Clay Center Community, Holton, St. George-Rock Creek
MERIDAN-JEFFERSON WEST – Brandan Giltner, Manager (1 Court) (Bracket)
Atchison, Hoyt-Royal Valley, Kansas City-Bishop Ward, Meriden-Jefferson West
PERRY-LECOMPTON – Theresa Beatty, Manager (1 Court) (Bracket)
Baldwin, Carbondale-Santa Fe Trail, Osawatomie, Perry-Lecompton
Class 3A
HIAWATHA – Kim Lillie, Manager (1 Court) (Bracket)
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-Atchison County Community, Hiawatha, Horton, Sabetha, Seneca-Nemaha Central, Wathena-Riverside
ST. MARY’S – Courtney Johnson, Manager (2 Courts) (Bracket)
Council Grove, Marysville, Osage City, Oskaloosa, Riley County, Rossville, Silver Lake, St. Mary’s
Class 2A
*BURLINGAME – Tammy Baird, Manager (1 Court) (Bracket)
Alma-Wabaunsee, Burlingame, Eskridge-Mission Valley, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon, McLouth, Olathe-Heritage Christian Academy, Prairie Village-Kansas City Christian, Shawnee-Maranatha Christian Academy
WASHINGTON COUNTY - Scott Romeiser, Manager (1 Court) (Bracket)
Bellville-Republic County, Holton-Jackson Heights, Onaga, Troy, Valley Falls, Wakefield, Washington County, Winchester-Jefferson County North
Class 1A-DI
BLUE RAPIDS-VALLEY HEIGHTS – Tony Trimble, Manager (1 Court) (Bracket)
Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Frankfort, Highland-Doniphan West, Leavenworth- Immaculata
HANOVER - Kim Lohse, Manager (1 Court) (Bracket)
Clyde-Clifton Clyde, Downs-Lakeside, Hanover, Mankato-Rock Hills, Osborne
Class 1A-DII
RANDOLPH-BLUE VALLEY – Bridgett Henry, Manager (1 Court) (Bracket)
Axtell, Colony-Crest, Junction City-St. Xavier, Randolph-Blue Valley, Wetmore
SCANDIA-PIKE VALLEY – Gary Loring, Manager (1 Court) (Bracket)
Beloit-St. John’s/Tipton, Linn, Scandia-Pike Valley, Southern Cloud, Tescott
|